O projekcie VEPCOM (VEP-based COMmunication)
Prowadzone badania są finansowane ze środków na naukę w latach 2010-2012 jako projekt badawczy pt.
"Elektroniczny interfejs człowiek-komputer z wykorzystaniem wzrokowych sygnałów wywołanych”
Grant nr N N515 520838
Kierownik projektu: dr inż. Marcin Byczuk
Planowane zakończenie projektu: październik 2012
Celem projektu jest opracowanie elektronicznego systemu komunikacji człowiek-komputer, znanego w literaturze pod nazwą BCI (ang. Brain-Computer Interface). Działanie takiego systemu opiera się na analizie fal mózgowych (sygnałów EEG), a do jego poprawnej pracy nie jest wymagane wykonywanie żadnych ruchów kończyn. Podstawowym zastosowaniem systemów BCI jest utworzenie alternatywnego sposobu komunikacji osób sparaliżowanych z otoczeniem.
Rezultatem projektu będzie zbudowanie modelu urządzenia BCI o parametrach użytkowych (takich jak np. szybkość wprowadzania danych) konkurencyjnych w stosunku do podobnych rozwiązań spotykanych na świecie. Urządzenie to będzie umożliwiać wprowadzanie danych (znaków alfanumerycznych) do komputera, zastępując tradycyjną klawiaturę, poprzez detekcję tzw. wzrokowych potencjałów wywołanych w stanie ustalonym (ang. Steady-State Visual Evoked Potentials – SSVEP). Projekt jest kontynuacją badań przeprowadzonych w ramach projektu 3 T11B 046 29, w wyniku którego opracowano nowatorską metodę naprzemiennej stymulacji pól wzrokowych, umożliwiającą znaczną poprawę jakości potencjałów SSVEP.
Zmierz się z komputerem
- Czy znasz alternatywne sposoby komunikacji człowieka z maszyną?
- Czy zdajesz sobie sprawę jakie są ich możliwości?
- Czy Twoja myśl pozwoli Ci przejąć kontrolę nad komputerem?
Prace nad projektem VEPCOM to nie tylko projektowanie urządzeń elektronicznych, oprogramowania i ich testowanie. To przede wszystkim zbieranie i analiza danych, które pomogą nam dowiedzieć się więcej o tym, jak funkcjonuje nasz mózg, a przez to pozwolą nam zaprojektować szybsze i pojemniejsze urządzenie BCI. Aby to było możliwe, potrzebujemy bardzo dużej ilosci danych, czyli zapisów EEG. Dlaczego? - Z biologicznego punktu widzenia każdy z nas jest unikatowy. Każdy z nas inaczej reaguje na bodźce i ma swój indywidualny zapis EEG. I to ta indywidualność powoduje, że projektowanie interfejsów BCI jest takie trudne. Zarejestrowanie sygnałów EEG u kilku osób i ich późniejsza analiza pozwalają na pewną optymalizację systemu BCI, ale taki system będzie optymalny głównie dla tych osób, których sygnały EEG były analizowane. Innym osobom może być znacznie trudniej obsługiwać tak zaprojektowany interfejs lub wręcz nie będą mogły w ogóle z niego korzystać.
Udział każdej osoby w naszych badaniach jest dla nas bardzo ważny, bo każda osoba daje nam nowe, cenne informacje. Jeśli chcesz nam pomóc, jesli chcesz przyczynić się do powstania unikatowej na skalę światową technologii lub chcesz po prostu zobaczyć od "zaplecza" jak taka technologia powstaje - skontaktuj się z nami i weź udział w projekcie.
|